عضویتـــ

Search
Close this search box.

عضویتــــ

Search
Close this search box.

پشتیبانـــی

فرمول‌ سرمایه‌گذاری موفق (پارت سوم)

MHS Group
فرمول‌ سرمایه‌گذاری موفق (پارت سوم)

مدیریت ریسک

درباره مدیریت ریسک و مفهوم ایجاد سبد سرمایه‌گذاری زیاد صحبت کرده‌ایم.

امیدواریم متوجه اهمیت این موضوع شده باشید. به عنوان یک سرمایه گذار شخصی باید ریسک خود را کنترل و مدیریت کنید و پول خود را در میان دارایی‌های مختلف و با اولویت مشخص سرمایه‌گذاری کنید.

بنابراین مدیریت ریسک، یکی از وظایف مهم یک سرمایه گذار شخصی است.

سناریو نویسی

شک نکنید که این بخش یکی از جالب‌ترین و جذاب‌ترین بخش‌های آموزش ماست.

سال‌های زیادی است که در حوزه سرمایه‌گذاری فعالیت داریم و می‌خواهیم نکته‌ای به شما بگوییم که در هیچ کتاب و جای دیگری نخوانده‌اید. اما دیده‌ایم که بهترین سرمایه گذارها از آن استفاده می‌کنند.

شاید شما از کسی که سال‌ها سرمایه‌گذاری کرده و در بازارهای مختلف حضور داشته‌اند  باشید که بتوانید از تمام بازارها، پیش‌بینی بی‌عیب و نقص داشته باشد.

مثلاً آن‌ها به شما بگویند که قیمت در ده دقیقه آینده چگونه است و آن قیمت عیناً محقق شود.

اما هیچ فردی با هیچ توانایی خارق العاده‌ای نمی‌تواند این کار را انجام دهد.

اگر کسی به شما گفته که توانایی این کار را دارد از ما بشنوید که دروغ می‌گوید.

یک سرمایه‌گذار واقعی این نکته را درک می‌کند که آینده غیر قابل پیش‌بینی است.

نمی‌توانیم یک دارایی را بخریم و قاطعانه بگوییم که سود می‌کنیم.

بنابراین تنها راه موجود، استفاده از آینده‌نگاری و طراحی سناریوهای مختلف است.

با این کار، هیچ تغییری در بازار، مانع موفقیت نهایی شما نمی‌شود. زمانی که این موضوع را در جلسات شخصی مشاوره مطرح می‌کنیم افراد به وجد می‌آیند و نیمه گمشده سرمایه‌گذاری خود را پیدا می‌کنند. بسیاری از افراد فکر می‌کنند که باید نهایتاً به مرحله‌ای برسد که بتوانند تغییرات لحظه به لحظه بازار را پیش‌بینی از آن کسب ثروت کنند اما این فرضیه کاملاً اشتباه است.

به جای پیش‌بینی احمقانه یک دارایی و خرید و فروش بر اساس آن یاد بگیرید که سناریوهای مختلف را طراحی کنید و منتظر تحقق سناریوهایتان باشید. سپس بر اساس مفروضات سناریو و تحقیقاتی که انجام داده‌اید اقدام به طراحی برنامه خرید و فروش دارایی کنید.

سناریونویسی و آینده نگاری، یک علم نوین است و به عنوان یک رشته دانشگاهی مطرح می‌شود.

مثالی از چند سناریوی محتمل

 نرخ بهره و نرخ تورم از عوامل اصلی رکود و رونق اقتصادی هستند.

علاوه بر این می‌توانیم عامل دیگری مانند سیاست‌های کلان دولت آمریکا در رابطه با روابط تجاری را به عنوان یکی از محرکه‌های تغییر این سناریوها قرار دهیم.

نیروهای محرک

نیروهای محرک عواملی هستند که اگر تغییر کنند سناریوهای ما تغییر می‌کند. آینده‌های متفاوتی اتفاق می‌افتند. به بیان دیگر این عوامل محرک‌های اصلی ایجاد تغییرات هستند و اگر تغییری در آن‌ها ایجاد شود کل سناریو دستخوش تغییر یا تغیبراتی می‌شود.

در این سناریو نیروهای محرک را نرخ بهره و روابط تجاری آمریکا در نظر می‌گیریم.

عوامل کلیدی

عوامل کلیدی عواملی هستند که اگر نیروهای محرک تغییر کنند تاثیر مستقیم می‌گیرند و تغییراتی در آینده آن‌ها ایجاد می‌شود مثلاً اگر نرخ بهره بالا برود و روابط تجاری آمریکا با جهان بد شود برای اقتصاد آمریکا چه اتفاقی می‌افتد؟ اگر بخواهیم جزئی‌تر نگاه کنیم می‌توانیم بپرسیم اگر این اتفاق بیفتد شاخص بورس آمریکا چه تغییری می‌کند؟ برای طلا چه اتفاقی می‌افتد؟ این‌ها عوامل کلیدی سناریوهای سرمایه‌گذاری ما هستند که باید آن‌ها را بشناسیم و تاثیرات نیروهای محرک را بر آن‌ها بررسی کنیم.

بعد از مشخص کردن عوامل کلیدی و نیروهای محرک، آن‌ها را طبقه‌بندی می‌کنیم و سپس با ایجاد یک فرایند منطقی به طراحی سناریوهای مختلف می‌پردازیم.

برای مثال

اگر نرخ بهره بالا برود و روابط تجاری آمریکا با جهان بد باشد چه می‌شود؟

اگر نرخ بهره بالا برود و روابط تجاری آمریکا با جهان خوب باشد چه می‌شود؟

اگر نرخ بهره پایین باشد و روابط تجاری آمریکا با جهان بد باشد چه می‌شود؟

اگر نرخ بهره پایین باشد و روابط تجاری آمریکا با جهان خوب باشد چه می‌شود؟

تک تک این سوالات را برای عوامل کلیدی می‌پرسیم.

به عنوان مثال

نرخ بهره پایین باشد و روابط تجاری آمریکا با جهان بد باشد برای طلا چه اتفاقی می‌افتد؟

 برای بورس چه اتفاقی می‌افتد؟

 تکلیف اوراق قرضه چه می‌شود؟

حالت‌های مختلف را بررسی می‌کنیم و برای هر سناریو شاخصی مطرح می‌کنیم. شاخص فقط به ما می‌گوید که کدام یک از این سناریوها در حال اتفاق افتادن است.

به عنوان مثال اگر نرخ تورم را به عنوان بک شاخص در نظر بگیریم هنگامی که نرخ تورم طی دو سال رشد کرده و به عددهای بالاتر از هدف بانک مرکزی رسیده می‌توان به افزایش نرخ بهره امیدوار شد و احتمال این موضوع افزایش می‌یابد. بنابراین نرخ تورم برای نرخ بهره یک شاخص خوب است.

بعد از طراحی شاخص‌ها به بازنگری استراتژی می‌پردازیم و اقدامات جدید را برنامه‌ریزی می‌کنیم مثلاً اگر سناریوی افزایش نرخ بهره و روابط تجاری بد آمریکا با جهان محقق شود شاخص‌های این سناریو در مرحله اول افزایش مداوم  نرخ بهره و ایجاد جنگ تجاری بین آمریکا و چین است.

بنابراین راهکار سرمایه‌گذاری در این وضعیت چیست؟

شما بهتر از من می‌دانید که در این وضعیت  سرمایه را به سمت دارایی‌های امن‌تر مانند طلا و اوراق قرضه هدایت می‌کنیم و منتظر ریزش بازار سهام و فروش شاخص داوجونز می‌مانیم تا میلیونر شویم.

ما هر سناریو را در چند ساعت بررسی می‌کنیم. مثلاً وقتی یکی از شاخص‌ها نتیجه می‌دهد با تمام سرمایه وارد سرمایه‌گذاری نمی‌شویم.

شاخص‌های متنوع انتخاب می‌کنیم و در چند مرحله تا تأیید سناریو وارد سرمایه‌گذاری می‌شویم.

این روش یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری موجود است. بنابراین به عنوان یک سرمایه‌گذار حرفه‌ای حتماً از سناریونویسی و آینده نگاری استفاده کنید زیرا به قول دانشمندان آینده نگاری ملکه علوم است.

قوانین موفقیت در سرمایه‌گذاری

 به نظر شما رمز موفقیت یک سرمایه‌گذار خوب چیست؟

در این قسمت سعی می‌کنیم به روزترین و حرفه‌ای‌ترین نکات سرمایه‌گذاری را به سادگی بیان کنیم تا بتوانید از آن‌ها استفاده کنید و ثروتمند شوید. سرمایه‌گذاری موفق، مؤلفه‌های زیادی دارد اما در این بخش چند نمونه از مهم‌ترین قوانین سرمایه‌گذاری شخصی را بیان می‌کنیم و راهکار اجرایی را نیز خواهیم گفت.

قانون اول: تمام پول خود را در یک دارایی سرمایه‌گذاری نکنید.

سال‌های زیادی بود که سرمایه‌گذاران مختلف، ساعت‌ها را صرف تحلیل و بررسی می‌کردند و در آخر یک سهام یا دارایی دیگر را شناسایی می‌کردند و می‌خریدند. این ایده خیلی احمقانه بود زیرا اگر به هر علتی سناریوی آن‌ها شکست می‌خورد ثروت خود را از دست می‌دادند.

بنابراین ایده پخش کردن سرمایه مطرح شد.

این ایده را می‌توان از دو جنبه بررسی کرد:

۱.پخش کردن سرمایه در بین دسته‌بندی دارایی‌های مختلف.

۲. پخش کردن سرمایه در بین دارایی‌های مختلف در یک دسته‌بندی.

 به این مثال توجه کنید:

 مثلاً شما بروید با پولتان سهام یک شرکت را بخرید یا سرمایه خود را صرف خرید سهام ۱۰۰ شرکت کنید این کار چه نتیجه‌ای دارد؟

شما سرمایه خود را در دسته‌بندی دارایی‌های مختلف پخش نکرده‌اید و فقط وارد بازار سهام شده‌اید اما اگر سهام ۱۰۰ شرکت را بخرید احتمالاً کمتر ضرر می‌کنید اگر بخواهیم مسئله را در حالت کلی بسنجیم تقسیم پول در بین دسته‌بندی‌های مختلف به استراتژی شما برمی‌گردد اما پخش کردن پول در یک دسته‌بندی یک قانون است.

با توجه به تحقیقات علمی اگر اعضای یک مجموعه پیش از ۳۰ نفر باشند ریسک هر قسمت از مجموعه کمتر می‌شود.

بنابراین اگر می‌خواهید در بازار سهام سرمایه‌گذاری کنید به جای خرید تنها یک سهام، بیش از ۳۰ سهام بخرید تا توضیح منطقی سرمایه‌تان اتفاق بیفتد.

یک راهکار فوق‌العاده

شاید الان با خودتان فکر کنید که انجام دادن این مراحل خیلی سخت است. من به عنوان یک سرمایه‌گذار شخصی وقت و انرژی این کار را ندارم و کم کم می‌خواهم از سرمایه‌گذاری صرف نظر کنم. من یک راهکار خیلی ساده و فوق العاده دارم. راهکاری که در بزرگترین سرمایه‌گذاری‌هایم از آن استفاده می‌کنم.

من شاخص می‌خرم. در گذشته نیز گفته‌ام که شاخص بورس یا هر دسته‌بندی دارایی دیگری شامل تمامی اجزای آن مجموعه است و اگر شما یک شاخص بخرید انگار تعداد زیادی سهام هر شرکت در آمریکا را خریداری کرده‌اید.

بنابراین در حالت کلی، ریسک ورشکستگی یک شرکت پایین می‌آید اما شما یک سرمایه گذار حرفه‌ای هستید و نمی‌خواهید فقط شاخص بخرید بنابراین باید کمی بیشتر کار کنید.

با توجه به تحلیل اقتصادی استراتژی و سناریوهای مختلف می‌توانید دسته‌بندی دیگر دارایی‌ها را نیز هدف قرار دهید. حتی شاخص بورس کشورهای دیگر را.

مثلاً می‌توانید شاخص بورس هنگ‌کنگ را به عنوان یک بازار در حال رشد به سرمایه‌گذاریتان اضافه کنید. می‌توانید شاخص کالا بخرید. شاخص فلزات گرانبها بخرید. سبدی شامل بهترین اوراق قرضه‌های شرکتی یا دولتی را بخرید. سبدی شامل بهترین املاک و مستغلات آمریکا را بخرید و به این شکل سبد سرمایه‌گذاری‌تان را وزن دهی کنید.

این ایده فوق العاده است.

بر همین اساس می‌توانید در سال‌های مختلف و بر اساس شرایط اقتصادی، سیاسی و بین المللی نحوه سرمایه‌گذاری‌تان را تغییر دهید و سبدتان را اصلاح کنید.

به این شکل لازم نیست که روی هر صنعت، شرکت یا کالا، تحلیل چندانی انجام دهید بلکه فقط کافیست دید خوبی از اقتصاد داشته باشید تا بتوانید به این شکل عمل کنید. برای انجام این کار هم نگران نباشید.

اگر بخواهید این دارایی‌ها را در بازار آتی یا CFD بخرید کافیست که یک کارگزار مطمئن پیدا کنید و سرمایه‌گذاری نمایید.

اگر بخواهید در بازار سنتی این کار انEدهید صندوق‌های Eft یا قابل معامله وجود دارند که می‌توانید آنها را بخرید.

هنگامی که این صندوق را می‌خرید در حقیقت در تمام شرکت‌ها یا دارایی‌هایی که این صندوق در آن سرمایه‌گذاری کرده سهیم می‌شوید اگر خیلی حوصله داشته باشید  می‌‌توانید شاخص بخرید و سهام شرکت‌های خوب یا کالاهایی که به نظرتان واقعا فوق العاده هستند را نیز به سبدتان اضافه کنید و احتمال سودتان را افزایش دهید.

مطمئن باشید که این فرمول می‌تواند برگ برنده شما باشد.

قانون دوم: معیار اندازه‌گیری

معیار اندازه‌گیری برای هر سرمایه‌گذاری الزامی است ما باید به عنوان سرمایه‌گذار بدانیم که بازدهی خود را نسبت به چه چیزی بسنجیم. در آمریکا معیار بازدهی سرمایه‌گذاری، بازدهی نرخ بهره یا بازدهی شاخص بورس است، بنابراین هنگامی که یک سرمایه‌گذار برای خودش سبدی طراحی می‌کند توقع دارد که بهتر از شاخص بازار بورس نتیجه بگیرد و بازدهی مناسب‌تری داشته باشد.

معیار اندازه‌گیری شما چیست؟ آن را برای خودتان مشخص کنید.

 

قانون سوم: با روندها دوست باشید

در سال ۲۰۱۷،  یکی از سرمایه‌گذاران معروف آمریکا به نام جورج سوروس متحمل ضرر چند میلیارد دلاری شد. اتفاق عجیبی بود.

زیرا در سال ۲۰۱۷ بازده بازار بورس آمریکا بیش از ۳۰ درصد بود و صندوق ما ۶۰ بازدهی داده بود. با این وجود جورج سوروس ضرر کرد آن هم ضرر سنگین. آیا می‌دانید چرا؟

آن زمان نظرات و ایده‌های جورج سوروس را در سایت‌ها و خبرگزاری‌های مختلف دنبال می‌کردم.

سوروس عقیده داشت که رشد شاخص بازار بورس واقعی نیست و در دولت ترامپ شاخص بورس آمریکا رشد نخواهد کرد این یک فرضیه بود یک سناریو که عملی نشد. اشتباه جورج سوروس این بود که روند را ندید.

مهم نیست که شما چه فکر می‌کنید اینکه مهم است که بازار چه فکر می‌کند بنابراین اگر بازار صعودی بود تا نشانه‌های چرخش روند را به وضوح ندیده‌اید دست به فروش نزنید و خریدار باقی بمانید.

بسیاری از سرمایه‌گذارها و معامله‌گرهایی که دیده‌ام این اشتباه مهلک را داشتند هنگامی که یک دارایی روند صعودی یا نزولی دارد به طرز عجیبی تمایل دارند برخلاف بازار عمل کنند تا سود نمایند. جواب این کار خنده دار آن‌ها را بازار با یک ضرر خنده دارتر می‌دهد و آن‌ها شکست می‌خورند.

بنابر این لطفاً این نکته را نه فقط در گوش، بلکه در گوشت و پوست و اسنخوانتان فرو کنید.

روند دوست شماست.

قانون چهارم: در زمان‌های ریزش از فرصت استفاده کنید

اگر سناریوهای مختلف را به خوبی تدوین کنید، احتمال اینکه رکودها و ریزش‌های سنگین را پیش‌بینی کنید، دور از ذهن نیست؛ بنابراین در هنگام تغییر روندهای بازار وزن اجزای سبد خود را تغییر دهید و اگر در استراتژی‌تان می‌گنجد حتماً وارد معامله فروش بازار شوید زیرا سود فوق‌العاده‌ای دارد در زمان‌های ریزش بازار می‌توانید با فروش شاخص بورس در بازار آتی یا CFD , سود فوق العاده و فراوانی کسب کنید کاری که تخصص جسی لیورمور بود.

قانون پنجم : تداوم است که شما را ثروتمند می‌کند ادامه دهید

صادقانه به شما می‌گویم که سرمایه‌گذاری یک فرآیند صعودی نمایی دارد.

همانطور که هزار دلار شما به هزار و دویست دلار تبدیل می‌شود روزی می‌رسد که صد میلیون دلارتان صد و بیست میلیون دلار می‌شود بنابر این در چند بخش از سرمایه‌گذاری تداوم داشته باشید.

پس انداز مداوم: سرمایه‌گذاری مداوم وتفریحی است که می‌تواند ما را ثروتمند کند. همه چیز به آرامی اتفاق می‌افتد طوری که کسی نمی‌فهمد، بنابراین پس انداز درآمد اولین بخش مداومت است.

یادگیری مداوم بازار، بهترین مربی هر سرمایه‌گذاری است.

بنابراین هر روز از بازار یاد بگیرید و علاوه بر آن برای یادگیری نیز برنامه منظمی داشته باشید. طراحی استراتژی و سناریوهای مداوم یک سرمایه‌گذار، فرصت‌ها، تهدیدها و عوامل مختلف را به طور مداوم بررسی می‌کند تا سناریوهای بهتری بچیند و وارد معامله شود.

پایبند بودن به اجرای منظم

همانطور که پس‌انداز مهم است نظم در انجام استراتژی‌ها و فرآیند سرمایه‌گذاری هم بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

 بنابراین همیشه منظم باشید.

با تداوم است که سنگ لعل می‌شود وگرنه سنگ در نگاه اول جز سختی چیز دیگری نیست.

 مجموعه این قوانین و به کار بستن آن‌ها می‌تواند شما را به سرمنزل مقصود برساند. هم اکنون بخش سرمایه‌گذاری شخصی به پایان رسیده و ما مزایا معایب و الزامات سرمایه‌گذاری شخصی موفق را بیان کردیم در ادامه کمی هم به شرکت‌های سرمایه‌گذاری می‌پردازیم.

سرمایه‌گذاری توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری

در این روش، کار شما به عنوان سرمایه‌گذار خیلی ساده است. شما فقط می‌روید و پول خود را به یک شرکت سرمایه‌گذاری می‌دهید آن‌ها تمام کار را برای شما انجام می‌دهند. این روش هم مزایا و معایبی دارد. می‌توانید انتخاب کنید.

مزایای سرمایه‌گذاری توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری

اگر واقعاً حوصله سرمایه‌گذاری و تحلیل را ندارید خوب است که با یک شرکت سرمایه‌گذاری کار کنید یا یک شاخص بخرید.

دلیل اصلی کار با شرکت‌های سرمایه‌گذاری، تخصص و دانش آن‌ها در آن زمینه و احتمال موفقیت بیشتر آن‌هاست.

اگر شرکتی که با آن کار می‌کنید خوب باشد: مثل وارن بافت یا ری دالیو می‌تواند شما را ثروتمند و سرمایه‌گذاری شما را چند برابر کند.

کسانی که با این شرکت‌ها کار می‌کنند فکر میکنند که دانش و تخصص این افراد ضامن موفقیت آن‌هاست و بنابراین به آن‌ها اعتماد می‌کنند.

معایب سرمایه‌گذاری توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری

دلیل به وجود آمدن شرکت سرمایه‌گذاری، دانش و تخصص آن‌ها در حوزه سرمایه‌گذاری است و به همین دلیل به بسیاری از ما احساس امنیت می‌دهد.

اما بسیاری از شرکت‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری پول مردم را از بین می‌برند.

آن‌ها در ضرر شریک نیستند و هیچ تعهدی نسبت به سرمایه سرمایه‌گذار ندارند.

بنابراین اگر به نوعی سرمایه‌گذاری کنند که سرمایه از بین برود یا بازدهی مطلوبی نداشته باشد ما عملاً نمی‌توانیم کاری کنیم.

قصد نداریم این شرکت‌ها را زیر سوال ببریم زیرا خودمان هم در این صنعت فعال هستیم و چندین صندوق سرمایه‌گذاری داریم اما نکته ای که باید به عنوان حقیقت ماجرا به شما بگوییم این است که بسیاری از صندوق‌های سرمایه‌گذاری نمی‌توانند طی سالیان مداوم از شاخص بورس بهتر عمل کنند.

معیار موفقیت شرکت‌های سرمایه‌گذاری بهتر عمل کردن نسبت به شاخص بورس است.

مثلا اگر شاخص بورس در یک سال بیست درصد بازدهی دارد و صندوق ما هجده درصد، نباید تصور کنیم که خیلی موفق عمل کرده‌ایم.

زیرا شاخص بورس، دو ‌درصد بهتر از ما عمل کرده است. اما اگر در همان سال، صندوق ما بیست و پنج درصد بازدهی بدهد می‌توانیم بگوییم که موفق بوده‌ایم. بنابر این فکر نکنید که اگر در یک صندوق سرمایه‌گذاری شراکت داشته باشیم، حتماً بهترین بازدهی را خواهیم گرفت.

مواردی که لازم است برای کار با صندوق سرمایه‌گذاری بدانید

اگر این روش را دوست دارید فقط یک صندوق با شراکت خوب پیدا کنید و سرمایه خودتان را در آنجا قرار دهید.

ما صندوق‌های عمومی را پیشنهاد می‌کنیم که بر اساس شاخص، سرمایه‌گذاری می‌کنند.

این صندوق‌ها شفافیت بالایی دارند. حتی می‌توانید در یک صندوق سرمایه‌گذاری نکنید.

صندوق‌های متفاوتی با سرمایه‌گذاری متفاوت وجود دارند که می‌توانید سرمایه خود را در آن‌ها تقسیم کنید.

مثلاً مقداری را به صندوق بورس اختصاص دهید، مقداری را وارد اوراق قرضه کنید و مقدار دیگر را هم به سرمایه‌گذاری در بازارهای نوظهور اختصاص دهید.

کاری که ما برای مراجعین انجام می‌دهیم این است که برای آن‌ها سیستم سرمایه‌گذاری شخصی خودشان را ایجاد می‌کنیم.

اگر بتوانید به شرکتی مراجعه کنید که این کار را برای شما انجام دهد خیلی عالی می‌شود.

بعد از انتخاب شرکت و انعقاد قرار داد با آن‌ها کار سختی پیش رو ندارید فقط هر چند وقت یک بار آن‌ها را بررسی کنید و ببینید در چه وضعیتی هستند.

قطعا این روش خیلی آسانتر از روش قبل است اما کنترل پولتان با خودتان نیست.

نتیجه‌گیری

برای یک سرمایه‌گذاری موفق در بازارهای اقتصادی دنیا آنچه بیش از هر چیز اهمیت دارد کسب دانش و سپس عمل کردن بر اساس آن دانش و اطلاعات است. نظم و چیدن استراتژی در این مسیر بسیار به شما کمک خواهد نمود و اصولاً بدون برنامه ریزی نباید پیش رفت.

تا زمانی که دانش شما به مرحله عمل نرسد عملاً موفقیتی نخواهید داشت.

شناخت انواع بازارها و قدرت ریسک سرمایه‌گذاری در بازارهای جدید می‌تواند تا حد زیادی شما را به چشم انداز موفقیتی که ترسیم کرده‌اید نزدیک کند.

استفاده از روش‌های تکنیکال و تحلیل‌های مختلف هم بسیار کارآمد هستند اگرچه هیچ‌یک از روش‌های تحلیل بازار به تنهایی نمی‌تواند به موفقیت نهایی و صد درصدی شما منجر شود. همچنین سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه یکی از پیشنهادات ماست که البته امری خطیر و نیازمند تجربه می‌باشد و نمی‌توان به هر صندوقی برای بازدهی خوب آن اعتماد نمود. و در آخر اکنون که شما تقریبا اطلاعات خوبی را از دنیای سرمایه‌گذاری دارید،  وقت را تلف نکنید. فکر نکنید حتماً باید با پول زیادی شروع کنید و همه چیز باید فراهم باشد.

سرمایه زیاد کم کم ایجاد می‌شود. بنابر این تعلل نکنید.

ما برای شناخت انواع بازار، انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری و درنهایت انجام یک سرمایه‌گذاری مطمئن و موفق می‌توانیم به شما یاری رسانیم.

جهت اطلاعات بیشتر و تماس با ما فرم‌های زیر را تکمیل نمایید:

سر تیترهای مقاله

جدیدترین‌ها