عضویتـــ

Search
Close this search box.

عضویتــــ

Search
Close this search box.

پشتیبانـــی

قوانین مدیریت ثروت برای ثروتمندان

MHS Group
قوانین مدیریت ثروت برای ثروتمندان

محمد سلیمانی

مقدمه

خیلی از ما ثروتی داریم که نمی‌دانیم باید با آن چه کنیم.

موقعی که در دوره نوجوانی هستیم، به کسب ثروت علاقه‌مندیم و برای آن تلاش می‌کنیم و در نتیجه تلاش‌ها نهایتا درآمدمان زیاد می‌شود. حالا ممکن است در حوزه خودمان پزشک و وکیل یا ساختمان‌ساز باشیم و رشد کنیم و به ثروت برسیم و ممکن است این وضعیت به جایی برسد که دیگر ندانیم با پولمان چه کار کنیم.

این یک داستان تکراری برای همه آدم‌ها است. اتفاقی که می‌افتد این است که یا شما می‌توانید راه‌هایی پیدا کنید که ثروتتان را رشد دهید یا به کار کردن ادامه می‌دهید و ثروتتان را در این نقطه قفل می‌کنید. در خصوص این رویکرد میان ثروتمندان کشورهای غربی و خاورمیانه تفاوت‌های عمده‌ای وجود دارد.

اما  تفاوت ما با کشورهای غربی که طبعا از لحاظ ثروت و سطح دانش از ما غنی‌تر هستند چیست؟

مدیریت ثروت یکی از شاخه‌های مشاوره سرمایه‌گذاری است که از ترکیب فعالیت‌های گوناگون، اما مرتبط از جمله برنامه‌ریزی مالی، مدیریت سبد سهام سرمایه‌گذاری و خدمات مشاوره‌ای سرمایه‌گذاری، حقوقی و … تشکیل شده‌است.

اکثراً مشتریان حقوقی و حقیقی خاص بانک‌ها که معمولاً خالص ارزش دارائی‌های آنان نزد بانک بیش از یک میلیون دلار بوده یا شرکت‌های حقوقی کوچک با درآمدهای بالا و خلاصه هر فردی که قصد سرمایه گذاری دارد، مشتریان خدمات مدیریت ثروت را تشکیل می‌دهند.

در این مقاله تلاش می‌کنیم روش‌هایی را به شما آموزش دهیم تا بتوانید با مدیریت بهینه اموالتان آن‌ها را چند برابر کنید. در واقع ما به دنبال این هستیم که شما را ثروتمندتر سازیم اما نه ثروتی که مدام بیم از دست دادن آن را داشته باشید و به شما کمک می‌کنیم تا قدرت ریسک کافی برای سرمایه‌گذاری را کسب کنید.

با ما همراه شوید…

فهرست

تفاوت رویکرد ثروتمندان. 4

قوانین مدیریت ثروت.. 4

شناخت دارایی.. 5

نکات شناخت دارایی.. 5

قوانین مدیریت دارایی.. 5

مدیریت هزینه‌ها 7

کاهش هزینه‌ها 7

مولد سازی.. 9

تفاوت رویکرد ثروتمندان

 وقتی ما در ایران و کشورهای خاورمیانه به کسب ثروت پرداختیم و به ثروتی رسیدیم، خیلی زود و به راحتی مدیریت آن از کنترلمان خارج می‌شود. شاید هم حق داریم چون مدیریت ثروت بیش از یک حدی، چندان قابل کنترل نیست. اما در غرب و از جمله در کشور آمریکا ثروتمندان به کمک روش‌ها و قوانینی  موفق شده‌اند که آن را رشد دهند. آن‌ها روشی را اعمال می‌کنند تا ثروت به خودشان وابسته نباشد و با این روند خود به خود رشد کند  اما ما در ایران چه می‌کنیم؟ ثروتمان را به شکل طلا و پول نقد و دلار نگه می‌داریم طبیعی است که این ثروت رشدی نخواهد کرد.

قوانین مدیریت ثروت

حالا می‌خواهیم درباره قوانین مدیریت ثروت صحبت کنیم که در دنیا تبدیل به یک علم شده است. اگر شما سرمایه زیادی دارید مثلا دو یا سه خانه، ماشین و مغازه‌هایی دارید دیگر از یک جایی به بعد نمی‌توانید ثروتتان را کنترل کنید.

 بسیاری از مردم ایران در همین وضعیت هستند.

ممکن است شما شرکتی را مدیریت می‌کنید که این شرکت جریان‌های درآمدی خوبی را هم طی کند ولی مدیریت آن نمی‌داند با پولش چه کار کند یا حتی ممکن است کارمندی باشید که نمی‌دانید در آینده با پولتان چه کار کنید پس ادامه این مقاله را از دست ندهید.

ما می‌خواهیم در ادامه راه‌هایی را به شما نشان بدهیم که ممکن است تابحال به آن توجه نکرده باشید و حتی تابحال به ذهنتان نرسیده باشد.

اگر بخواهیم علم مدیریت دارایی را بیشتر باز کنیم  باید بگوییم که سه حوزه اصلی دارد که اول خلاصه‌ای از آن را به شما می‌گوییم و بعد هر حوزه را کامل شرح خواهیم داد.

نخستین بحثی که مدیریت دارایی مطرح می‌کند این است:

1- دارایی‌های شما چه هستند؟( اول دارایی‌هایت را بشناس)

2-بعد از اینکه دارایی‌هایت را شناختی حال بیا هزینه‎هایت را هم بشناس و ببین هزینه‌ها کجا می‌رود و یا کجا دارد از آن کاسته می‌شود.

3-حال که دارایی‌هایت را شناختی، هزینه‌هایت را هم شناختی، کمک کن که خودش رشد کند و در واقع تبدیل به دارایی مولدش کن. یعنی هزینه اضافی را تبدیل کن به دارایی و بگذار رشد کند.

 مدیریت دارایی  دارای سه ضلع هست که در مرکز این سه ضلع، شخص شما قرار دارد.

سه ضلعی که در مرکز آن خواسته‌هایتان، نیازهایتان، اهداف و برنامه‌هایی که دارید، با توجه به آنچه که در ذهنتان هست قرار دارد و این سه ضلع بهینه می‌شود و یک سیستم مدیریت ثروت درست و حسابی برایتان اتفاق می‌افتد.

 اگر این مهارت را کسب کنید که یک سیستم مدیریت خوب داشته باشید معلوم می‌شود که چقدر می‌توانید در زندگیتان پیشرفت کنید و در نتیجه چقدر اضطرابتان کم می‌شود که دارایی‌تان تامین است.

به دنبال آن آرامش می‌گیرید که طریق کسب دارایی ما درست است و پولمان دارد از طریق درستی تامین می‌شود.

اولین ضلع این مثلث، شناسایی دارایی‌هاست. من چگونه به بحث مدیریت دارایی‌ها توجه می‌کنم و قوانینی که باید به آن‌ها مراجعه کنم چیست. اولین قانون این است که دارایی تان را بشناسید بسیاری از ثروتمندان هیچ درکی از دارایی خود ندارند. یعنی آن‌ها اصلا مشاوره‌ای که در حال حاضر چقدر ثروت خالص دارند.

در یک مشاوره‌ای ما به یک ایرانی گفتیم که دارایی‌هایت را جمع کن تا ببینیم چه میزان سرمایه داری و یک ماه طول کشید تا این کار را انجام دهد.

 می‌دانید چرا؟ یک قسمتی از دارایی اش صندوق‌های طلا بود که نمی‌دانست چقدر است. چندین ملک داشت. چندین زمین داشت. نمی‌دانست که پول نقدش چقدر و بدهیش چقدر است. یک سهام هواپیماسازی و فرودگاه در نیویورک هم داشت.

شناخت دارایی

نکات شناخت دارایی

در بحث مدیریت دارایی اینکه می‌گویم دارایی‌هایت را بشناس سه نکته دارد:

1-اول اینکه بشناس که چه چیزی داری.

2-دوم بدان که این دارایی، در چند سال گذشته، ۳ سال گذشته، ۵ سال گذشته، چه میزان بازدهی داده است. باید بدانیم که این دارایی چقدر رشد کرده و به ما ارزش داده است.

و بازدهی دارایی به صورت دلاری چقدر است.

شما زمینی داشتید که سال گذشته دو میلیارد بوده و امسال سه میلیارد شده است.

شما پنجاه درصد سود کرده‌ایید ولی سود دلاری مهم است. شما به صورت دلاری چقدر سود کرده‌ایید.

3-نکته بعدی ریسک‌هایی است که کارتان دارد. از لحاظ زلزله و‌ بلایای دیگر و اگر نگهداری این دارایی هزینه‌هایی هم دارد آن را ثبت می‌کنیم پس قدم اول این است که دارایی را بشناسیم و بازدهی و ریسک‌هایش را در آوریم.

بازدهی دارایی در یک سال مهم است.

قوانین مدیریت دارایی

اگر نگهداری از آن دارایی به شما هزینه تحمیل می‌کند آن هزینه را هم بنویسید. پس قانون اول این شد که ما باید دارایی‌هایمان را بشناسیم.

دیدگاه درست این است: قانون اول شناسایی دارایی‌هاست.

قانون دوم این است که سهم پول نقدتان را کنترل کنید.

ما در ایران به علت شرایط خاصی که بوده عادت داریم پول نقد زیادی داشته باشیم اصلاً اگر پول نقد در حساب بانکی مان نباشد دچار استرس خواهیم شد.

  به ریال کاری نداریم اما حتی نگهداری دلار هم شرایطی دارد شما باید سهم پول نقد را در سبدتان مشخص کنید.

سه درصد است؟ چند درصد است؟ و این را کنترل کنید. این مشکل در بین بسیاری از ثروتمندان ایرانی به شدت رایج است این که سرمایه‌شان را پیش خودشان نگه داشته اند و این هم ریسک دارد و هم بازدهی مطلوبی ندارد. مثل این است که شما در آمریکا پولتان را توی بانک خوابانده‌اید ( خب پول توی بانک یک بهره حداقلی دارد اما در ایران این بهره را هم نخواهید داشت و نتیجه برایتان رشد ثروت دلاری ندارد)

این اولین اشتباهی است که ثروتمندان انجام می‌دهند.

قانون سوم  این است که بدانید در بحث شناسایی دارایی، مسکن، ملک و زمین الزاما بهترین‌ها نیستند.

اجازه دهید نگاهی به تفکر ایرانی‌ها داشته باشیم: ما فکر می‌کنیم که فقط باید ملک بخریم فقط باید زمین بخریم اما اتفاقی که می‌افتد این است که این ها یک وقت‌هایی بازدهی ندارند.

ما بالای هشتاد درصد ثروتمان در مسکن گذاشته میشود و دلیل دیگر اینکه نسبت به خیلی از افراد از لحاظ ثروت عقب هستیم این است که ثروت وقتی در زمینه ملک خرج شود، ملک بازدهی دلاری نخواهد داشت یا بهتر است بگوییم بازدهی دلاری خیلی کمی دارد.

از سال ۹۴ تا ۱۴۰۲ میانگین قیمت مسکن بین ۳ درصد تا ۱۰ دلار رشد داشته است. یعنی متری ۱۱۰۰ و ۱۳۰۰ دلار و علاوه بر اینکه بازدهی دلاری کمی دارد مسأله دیگر این است که وقتی وارد فضای مسکن میشوید و مسکن توی رکود میرود دیگر مسکنتان نقد شوندگی ندارد.

به جمله من دقت کنید اگر فردی یک خانه دارد که توی آن زندگی می‌کند فرق دارد. اما الزاماً این بازار بهترین گزینه نیست. دقت کنید زمینی که داشتید بازدهی دلاری دارد یا خیر. میتوانید یا از سندش استفاده کرده و وام دریافت کنید یا اینکه اجاره یا رهن بدهید و بعد یک وامی هم روی آن بگیرید و بروید یک جای دیگر سرمایه ای بخرید. یا در یک سری از کشورها شما  با خرید ملک می‌توانید اقامت بگیرید. در یک سری کشورها این شرایط هم شرایط مطلوبیست اما به شکل کلی در اقتصاد برتر دنیا اینگونه نیست که ثروتمندان سرمایه‌شان را در ملک قفل کنند، چون ملک بازدهی ندارد.

برای سرمایه‌گذاری و کم ریسک کردن پورتولیو و تنوع بخشیدن از نام استفاده می‌شود.

اگر خوب دقت کنید کسانی که در ایران بالای پانصد دلار ثروت دارند قطعا ۹۵ درصدشان بالای هشتاد درصد سرمایه‌شان در حوزه ملک است و اگر اینگونه نباشد من به علم خودم شک می‌کنم و این اشتباه بزرگی است.

مدیریت هزینه‌ها

در فرایند مدیریت ثروتمان حال بهتر است از بحث شناسایی دارایی‌ها بگذریم و برویم سراغ بحث مدیریت هزینه و قوانین و اصولی که این مدیریت هزینه دارد.

ما اصولاً هزینه‌هایی داریم که نمی‌بینیم. یا پول هایی که ما خرج می‌کنیم پول‌های ریز و درشتی هستند که من قوانینش را به شما می‌گویم و یا هزینه‌های فرصت هستند که اتفاقا هزینه‌های فرصت و هزینه‌های خواب پول، بین ثروتمندان ایرانی خیلی رایج است.

ما رفتیم پولمان را یک جایی گذاشتیم. مثلا رفتیم یک زمینی خریدیم سال ۹۸ که این زمین قیمتش سه میلیارد بود.

اکنون آن زمین رشد کرده و6 میلیارد شده است. اگر شما هزینه می‌کردید و این سرمایه را تبدیل به دلار می‌کردید این سرمایه ۱۵ میلیارد می‌شد.

یا اینکه پولتان را یک جایی قفل می‌کنید و اگر پولتان را یک جایی قفل می‌کنید هزینه‌های فرصت و خواب پول هستند که باید به این مورد هم توجه شود.

حالا چه در شرکت چه در زندگی شخصی‌تان لازم است یک لیستی از هزینه‌ها ایجاد کنید چون ما عادت کردیم که یک پولی توی جیبمان باشد و بگوییم که هرچه دوست دارم بخرم.

وقتی لیستی از هزینه‌ها ایجاد کردید تازه متوجه می‌شوید که چه کار کردید و می‌بینید که هزینه‌هایی چون اقامت فلان هتل چقدر زیاد شده است.

 چرا من ماهانه دارم هزینه خورد و خوراک و رستوران می‌دهم. یا هزینه لباس می‌دهم. اولین قانون وزن‌دهی کردن است.

باید هزینه‌هایی که بابت اجاره دادم، بابت خورد و خوراک دادم بابت چیزهای دیگر دادم را وزن دهی کنم.

کاهش هزینه‌ها

ما در بحث مدیریت دارایی می‌آییم و برای یکسری از عزیزان کاهش هزینه ایجاد می‌کنیم.

  1. ابتدا لیستی از هزینه‌ها ایجاد کنید
  2. هزینه‌های بابت اجاره، خورد و خوراک و پوشاک را وزن دهی می‌کنیم برای برخی از عزیزان
  3.  کاهش هزینه میدهیم و برای برخی مولد سازی می‌کنیم
  4. هزینه‌های کوچک اما با سهم زیاد را کم کنید گاهی که حواسمان نیست هزینه می‌کنیم و یکباره می‌بینیم چه هزینه زیادی شد و اگر همه این هزینه‌ها را کم کنیم متوجه می‌شویم که چقدر میشود یک وقت هایی هم سالم‌تر بود و هم ساده تر زندگی کرد یا دست به کارهایی می‌زنیم که بهینه‌تر هستند.
  5.  چیزی که نیاز هست را بخرید نه چیزی که دوستانتان در جامعه می‌گویند. چیزی که بین عرب‌ها خیلی رایج است و در ایران هم رواج دارد این است که دوست دارند تجملاتی زندگی کنند یعنی شما مبلی که خرید می‌کنید یک میلیارد باشد اکنون می‌آیید می‌روی آخرین ورژن آن را می‌خری کلی هزینه می‌دهی بابت یک پیانو خیلی خاص که توی خانه‌ات باشد. فرشی که می‌خری تابلویی که می‌خری فلان تابلو این‌ها هزینه‌هایی هستند که نیاز ضروریتان نیست مثلاً من نمی‌گویم تفریح نکنید این‌ها هزینه‌هایی هستند که مارکتینگ و جامعه برای ما ایجاد کرده یعنی شما فکر می‌کنید با گرفتن آیفون آدم لاکچری هستید. شما فکر می‌کنید اگر بنز فلان مدل بخرید آدم خاصی می‌شوید. ما انسان‌ها ذاتاً دوست داریم خاص باشیم. دوست داریم حس ارزشمند بودن کنیم برای همین از چیزهایی که ما را از زندگی مان دور کنند خوشمان می‌آید. من خودم اولین بار که ماشین خاصی خریدم حس کردم انسان موفقی هستم. چون ناخودآگاه جامعه به من این را گفته که اگر خفن باشد آدم‌ها خیلی مهم‌تر می‌بینندش. بنابراین می‌آیم و برای این‌ها هزینه می‌کنم و اگر این‌ها نباشد لزوماً خرید نمی‌کنیم و این‌ها یک عیبی دارد: قاتل پول شماست. شما را مصرف‌گرا می‌کند من نمی‌گویم چنین باشید و اینجور کارها را انجام دهید اما مدیریت هزینه این را می‌گوید که اگر اینجور چیزهایی را که نیاز ندارید بخرید فردا مجبور میشوی چیزهایی که نیاز داری را بفروشی و اگر هزینه‌هایت را مدیریت نکنی هیچوقت به ثروت نمی‌رسی. اگر پایین‌تر از سطح توانت زندگی کنی هم هزینه‌هایت مدیریت می‌شود.

و یک نکته خیلی مهم هم دارد که اگر به هر دلیلی شرایط اقتصادی سختی داشتی و مشکلی برایت پیش آمد میتوانی آن را مدیریت کنی. دلیل اینکه بسیاری از افراد در شرایط  ورشکستگی و شرایط خاص دیگر زندگی خودکشی کرده‌اند این است که بدون لاکچری بودن زندگی شان معنا ندارد. این‌ها دیگر نمی‌توانند عادی زندگی کنند این را از ما بپذیرید که معنا همواره از درون ما می‌آید نه از بیرون ما. حالا شاید به نظرتان  این بحث عرفانی است اما از نظر من حقیقتی است که بهتر است در زندگی مد نظر داشته باشید.

این یک قانون مهم است که برای دیده شدن هزینه نکنیم.  هزینه نکنیم تا آدم‌ها ما را خوب ببینند.

من خیلی وقت‌ها بدون تجملات پول‌هایی در آوردم که آدم‌هایی که این کار را می‌کنند در نیاورده‌اند چون این آدم‌ها فقط فکر می‌کنند برندسازی یعنی اینکه دیوارها را پر از چیزهای لوکس کنند که الزاماً به درد هم نمی‌خورد.

پس طبق قانون چهارم مدیریت هزینه مهم است این که نسبت به هزینه‌ها حساس باشید آدم‌هایی که ثروتمندان بزرگی هستند نسبت به هزینه‌های کوچک و بزرگ حساسند.

بپذیریم اینکه ما بیاییم ولخرجی کنیم چنان که در فرهنگ ایرانی می‌گویند آدم لارجی‌ست. این به این معنا نیست که ما خیلی خاص هستیم نه! داریم اشتباه می‌کنیم. یک عزیزی بود که وقتی وارد جمعی می‌شد برای ۷ نفر مثلاً تبلت خریده بود و خب آدم‌ها اصلا به او اهمیت نمی‌دادند.

 پول را برای عزیزانتان هزینه کنید اما اینگونه هزینه‌های اضافی  فقط ثروت شما را می‌بلعد پس نسبت به هزینه‌ها حساس باشید اگر مدیر شرکت هستید به هزینه‌های ریز و درشتتان دقت کنید و آن‌ها را کم کنید.

قاعده بازی این است که باید از کمترین هزینه، بیشترین بهره‌وری را بگیرید حال بیایید از قوانین دیگری صحبت کنیم:

مولد سازی

حال وارد بحث مولدسازی شویم.

دارایی را شناختیم.

هزینه را کم کردیم.

حال ببینیم که چگونه دارایی‌ها را مدیریت کنیم که خودشان برای ما پول در آورند.

قانون اول مدیریت دارایی این است که باید سطح ریسک و بازدهی‌تان را مشخص کنید.

تا چه حد می‌توانید ریسک کنید؟ بدانید که ناهار مجانی وجود ندارد! باید ریسک کنی و در ازای آن بازدهی بگیری اگر نخواهی ریسک کنی بازده ثابت اوراق بانکی آمریکاست.

خب برای مشخص کردن سطح ریسک و بازدهیمان ابتدا باید یک سری تست بزنیم و متوجه می‌شویم که سطح ریسک و بازدهی‌مان دقیقاً چقدر است. ابتدا از پول نقدتان شروع کنید. یعنی برای جور کردن دارایی نروید دارایی تان را بفروشید.

پول نقدی که دارید را بهینه کنید (البته آپشن‌های متفاوتی در این باره هست اما از پول نقد شروع کنید) و بعد باقی دارایی‌ها را مولد کنید.

قانون سوم: اگر می‌خواهید املاک و زمین و هر چیزی را به دیده سرمایه‌گذاری بخرید به ریسک آن دقت کنید همچنین بازدهیش را بسنجید.

یعنی ببینید که آیا این ملک قرار است بازدهی دلاری بدهد یا باعث افزایش بازدهی می‌شود یا نه خیلی با پول نقد فرقی ندارد و اگر با پول نقد فرقی نداشت یک دلیلی پیدا کنید که برای شما به صرفه باشد که ملک را بخرید یعنی که شما یا از او وام می‌گیرید یا از ذهنش استفاده کنید.

یک کاری انجام بدهید که از آن ملک استفاده شود. مثلاً ممکن است زمین در شمال بازدهی بهتری دهد و ملک در شمال ایران بهتر باشد. راجع به این موارد در یک پادکست دیگری باید صحبت کرد.

قانون چهارم این است که مداوم سرمایه‌گذاری کنید و این فرایند مدیریت دارایی را مداوم انجام دهید. آن وقت که نخواستید کار کنید و تمام شد از آن منفعتی که بابت سرمایه‌گذاری داریم و چند تا استارتاپ و این‌ها را سرمایه‌گذاری می‌کنیم و اینجا با این مداوم سرمایه‌گذاری کردن سود مرکب و اثر مرکب اتفاق می‌افتد و شما می‌بینید که اولش یک میلیون دلار داشتید و اکنون این یک میلیون دلار شده چهارصد هزار دلار و حالا این هم دوباره بازدهی می‌گیرد و این اتفاق پیش خواهد آمد که ثروت شما مداوم بیشتر و بیشتر می‌شود.

نتیجه

این خلاصه‌ای از اصول مدیریت دارایی و ثروت در جهان بود. واقعیت این است که در جهان پیش رو افراد همواره باید به دنبال بالا بردن سطح آگاهی خود باشند تا بدینوسیله بتوانند بهترین رویکرد ممکن را در خصوص کسب ثروت و مدیریت ثروت خود پیشه کنند.

این اصول و قوانین امروزه در کشورهای توسعه یافته توسط ثروتمندان بخوبی در حال اجراست. آن‌ها نخست به کسب ثروت می‌پردازند اما هرگز ثروت خود را در گرو تجملات بیهوده قرار نمی‌دهند و به جای آن با سرمایه داری مجدد آن را به نقطه امنی می‌رسانند. در عین حال از ثروت خود  به بهترین شکل بهره میبرند.

همین امروز شروع کنید به قوانینی که گفتم فکر کنید و بعد شروع به اجرا کردن کنید.

 اگر دوست داشتید و فکر کردید که می‌توانیم در زمینه مدیریت دارایی و مدیریت هزینه کمکتان کنم می‌توانید به هلدینگ ما مراجعه کنید.

  ما آموزش مدیریت دارایی اختصاصی برای افراد و شرکت‌ها داریم و دارایی‌ها را بهینه می‌کنیم و همه این مراحل را انجام می‌دهیم و بعد در آپشن‌هایی که با توجه به سرمایه داریم ممکن است پروژه‌ای را راه‌اندازی و اقدام به سرمایه‌گذاری کنیم.

 ما آماده مشاوره دادن به شما هستیم امیدواریم با استفاده از این قوانین بتوانید ثروتتان را چند برابر کنید.

سر تیترهای مقاله

جدیدترین‌ها