عضویتـــ

Search
Close this search box.

عضویتــــ

Search
Close this search box.

پشتیبانـــی

نوونوردیسک Novonordisk

MHS Group
نوونوردیسک Novonordisk

مقدمه

نوو نوردیسک یک شرکت دارویی سهامی عام چند ملیتی می‌باشد که در سال ۱۹۲۳تأسیس شد و در ۱۹۸۹ با شرکت نوو اینداستری ادغام شده است. این شرکت در زمینه تولید محصولات دارویی بویژه داروهایی که کمیاب‌تر و ضروری‌تر هستند  در سطح جهانی فعالیت می‌کند.

سال تأسیس

۱۹۲۳

دفتر مرکزی

کپنهاگ، دانمارک

مدیرعامل اجرایی

لارس ربین سورنسن

رئیس هیئت مدیره

استن شلبی

تعداد کارکنان

بیش از ۲۹۰۰۰

شرکت‌های وابسته

نوا هلدینگ

فهرست

محصولات شرکت نوو نوردیسک… 4

جایگاه شرکت نوو نوردیسک در صنعت.. 4

شرکت نوو نوردیسک در ایران. 4

برنامه‌های آینده شرکت نوو نور دیسک… 5

سهام شرکت نوو نوردیسک… 6

درآمد شرکت نوودیسک… 6

محصولات شرکت نوونوردیسک

شرکت دارویی سهامی نوونوردیسک به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان داروهای دیابت به ویژه انسولین در جهان به شمار می‌رود و از مهمترین دستاوردهای آن این است که به تنهایی افزون بر نیمی از انسولین مصرفی در دنیا را تولید می‌کند.

از دیگر محصولات این شرکت:

داروهای صناعی

و محصولات مراقبت‌های بهداشتی می‌باشد.

جایگاه شرکت نوونوردیسک در صنعت

این شرکت بزرگ‌ترین شرکت دارویی سهامی مستقر در کشورهای حوزه نوردیک و پانزدهمین شرکت داروسازی جهان به‌شمار می‌آید.

دفتر مرکزی شرکت نوو نوردیسک در دانمارک قرار دارد و کارخانجات تولیدی آن، در ۷ کشور مستقر است. دفاتر اداری آن نیز در ۷۹ کشور در حال فعالیت می‌باشند و با در اختیار داشتن بیش از ۲۹٫۰۰۰ کارمند، محصولات خود را در ۱۷۹ کشور جهان، عرضه می‌نماید که خود نشان‌دهنده ارزش و اعتبار بالای این شرکت، در صنعت داروسازی جهان است.

شرکت نوو نوردیسک در ایران

این شرکت مادر در بسیاری از کشورهای دنیا  شعباتی دارد و از آنجمله یک کارخانه پیشرفته  تولید انسولین در ایران است.

کارخانه تولید انسولین قلمی ‌شرکت نوونوردیسک پارس (هشتمین کارخانه نوونوردیسک دانمارک در جهان) است.

اولین خط تولیدی این شرکت، در شهرک دارویی برکت در زمینی به مساحت چهار هکتار و با سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی افزون بر ۷۰ میلیون یورو افتتاح شد.

این شرکت دومین کارخانه تولید انسولین قلمی است که در ایران به بهره‌برداری می‌رسد و در گام‌های نخست خود می‌تواند بیش از ۳۰ درصد انسولین قلمی مورد نیاز در ایران را برطرف کند و با توسعه خطوط تولید آن تامین انواع انسولین قلمی مورد نیاز کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا را در دستور کار خود قرار دهد.

برنامه‌های آینده شرکت نوو نور دیسک

  • این شرکت دارویی سهامی – بزرگترین سازنده‌ی انسولین درجهان – کارهای تحقیقاتی خود را بر روی ابداع روش‌های جدید درمان دیابت، متمرکز کرده است.
  • شرکت نوونوردیسک تولیدکننده داروهایی است که بیش‌تر برای بیماری‌های غیر واگیر استفاده می‌شود.انسولین هم یکی از داروهایی است که با توجه به گسترش بیماری دیابت در جهان، در بسیاری از کشورهای دنیا مطرح است.
  • حضور این شرکت در ایران به دنبال ترغیب و تلاش‌های صورت‌ گرفته از سوی این نمایندگی جهت جلب نظر مدیران آن برای صرف نظر آن‌ها  از کشورهای ترکیه، عربستان و امارات متحده عربی با توجیه مزایای متعدد برای سرمایه‌گذاری و ایجاد کارخانه و امکان صادرات محصولات آن در جمهوری اسلامی ایران بوده است.
  • ظرفیت تولید کارخانه نوونوردیسک پارس در سال اول پس از افتتاح بیش از ۲۵ میلیون قلم انسولین و در سال دوم تا 45 میلیون قلم انسولین خواهد بود. صرفه‌جویی ارزی ناشی از افتتاح این خط تولید در کشور در سال اول معادل ۵۰ میلیون یورو و در سال‌های بعد بیش از ۶۰ میلیون یورو بدون محاسبه صادرات احتمالی برآورد شده است.
  • برای مثال در حالی‌که جمهوری اسلامی ایران دارای جمعیتی معادل ۶ میلیون نفر بیمار مبتلا به دیابت می‌باشد موقعیت خاص و استراتژیک کشورمان می‌تواند دسترسی آسان بازار کشورهای خاورمیانه و آسیای میانه و شمال آفریقا با جمعیتی بیش از ۵۰۰ میلیون نفر را به محصولات دارویی تسهیل کند. کشورهای عراق، افغانستان و سایر کشورهای همسایه ایران بعد از رسیدن تولید این کارخانه به حداکثر مصوب، با تایید سازمان غذا و دارو جزو مقاصد اولیه صادراتی انسولین‌های تولیدی خواهند بود.

سهام شرکت نوونوردیسک

رشد سهام این شرکت در سال ۲۰۲۲ به دلیل افزایش تقاضا برای برخی داروها بیشتر از حد پیش‌بینی شده تحلیل‌گران بوده است.

طبق بیانیه سالانه لارس فرورگارد یورگنسن(Lars Fruergaard Jorgensen)، مدیر اجرایی این شرکت، نوو نوردیسک از رشد فروش در نیمه اول سال 2022 بسیار خرسند شد و به گفته یورگنسن، این رشد ناشی از افزایش تقاضا برای درمان‌های مبتنی بر GLP-1 بوده است.

نوو دیسک به دلیل تقاضای شدید دارو در سال 2022 دچار مشکلاتی در عرضه این داروها شد و این شرکت تصمیم گرفت که تمام دوزهای داروی چاقی جدید Wegovy را «تا پایان سال 2022» در ایالات متحده در دسترس قرار دهد.

طبق داده‌های Refinitiv، نوو سود عملیاتی سه ماهه دوم را 18.4 میلیارد کرون دانمارکی (2.50 میلیارد دلار) گزارش داد که کمی بالاتر از 18.3 میلیارد پیش‌بینی شده توسط تحلیل‌گران بود.

درآمد شرکت نوونوردیسک

۵۴٫۳۰ میلیارد      

۳۱٫۵۹٪

هزینه عملیاتی

۲۲٫۵۶ میلیارد      

۳۴٫۲۲٪

درآمد خالص

۱۹٫۴۳ میلیارد      

۴۵٫۸۸٪

حاشیه سود خالص

۳۵٫۷۸       

۱۰٫۸۸٪

درآمد خالص به‌ازای هر سهم

۸٫۶۳

۴۷٫۲۷٪

درآمد قبل‌از بهره، مالیات، استهلاک

۲۶٫۰۷ میلیارد      

۳۰٫۱۵٪

نرخ مالیات مؤثر

۱۹٫۹۰٪     

نتیجه‌گیری

با توجه به نیاز روز افزون جهان به دریافت داروهای غیر واگیر همچون انسولین و افزایش این بیماری شرکت‌هایی که در حوزه تولید چنین داروهایی فعالیت می‌کنند نیز با موفقیت و رشد روز افزونی مواجه خواهند شد.

شرکت دارویی سهامی عام در سطح نوودیسک که اکنون دیگر جایگاه خود را در بین شرکت‌های پیشرو تثبیت کرده است هم، با توجه به آینده‌نگری‌های خود در توسعه خدمات به کشورهای بیشتری از جهان می‌تواند آینده درخشان از جهت فروش و کسب سود داشته باشد.

با لحاظ نمودن کلیه این موارد، رشد سهام شرکت نوودیسک آلمان قابل پیش‌بینی خواهد بود چنانکه در سال 2022 این رشد موجب خوشحالی سرمایه گذاران و مسوولان این شرکت شد.

خوشبختانه شرکت داروسازی جهانی مذکور یکی از شرکت‌هایی است که سهام آن در صندوق ساخت آینده موجود می‌باشد و امکان سرمایه گذاری شما عزیزان را فراهم کرده است.

برای کسب اطلاعات بیش‌تر در این زمینه می‌توانید از طریق تکمیل فرم‌های زیر با ما در ارتباط باشید.

سر تیترهای مقاله

جدیدترین‌ها